Dywan to efektowny dodatek do każdego wnętrza – nadaje przytulność, sprawia, że bose przechadzanie się po podłodze jest wyjątkowo miłe, jest świetnym miejscem do zabaw z dzieckiem. Jednak aby dywan zdobił dom, powinien być on także stale czysty. Warto zatem wiedzieć, jak odpowiednio czyścić dywany, aby wyglądały one stale przepięknie.
Czyszczenie dywanu - wskazówki
|
Może się zdarzyć, że przez przypadek ktoś wyleje lub upuści coś, co zabrudzi dywan. Ważne jest, aby plamą lub zalaniem zająć się niezwłocznie. Jeśli nic nie zrobimy, plama wgryzie się w dywan i będzie znacznie trudniejsza do usunięcia.
Poniżej podajemy kilka praktycznych wskazówek.
10 kroków - postępowanie w przypadku zalania: 1. Plamą (zalaniem) najeży się zająć bezzwłocznie.
2. Uważnie zbierz rozlaną ciecz przy pomocy łyżki.
3. Jeśli to konieczne, rozcieńcz rozlaną ciecz wodą.
4. Nie wycieraj plamy - połóż czystą, bezbarwną ścierkę bawełnianą na cieczy i pozwól jej wsiąknąć.
5. Zawsze zaczynaj czyszczenie od brzegu plamy/rozlania i kontynuuj w kierunku jej środka.
6. Używaj detergentu rozpuszczonego w zimnej wodzie, ale tylko wtedy, gdy jest to konieczne.
7. Jeśli jest to niezbędne, wyszczotkuj szczotką do ubrań.
8. W razie potrzeby, powtórz powyższe czynności począwszy od punktu 2.
9. Wyczyszczony obszar można wysuszyć, używając wentylatora lub suszarki na niskiej prędkości.
10. Dla końcowego efektu wytrzyj szczotką do ubrań w kierunku włosia.
UWAGA - ODPLAMIACZ :
Jeśli chcą Państwo utrzymać swój dywan w czystości, zawsze warto mieć w domu delikatny i skuteczny odplamiacz do dywanów. W przypadku poplamienia dywanu najistotniejsze jest, aby działać szybko. To zwiększa szanse na bezpieczne dla dywanu usunięcie plam w warunkach domowych – bez zanoszenia dywanu do czyszczenia. Należy pamiętać, że odplamiacz powinien być delikatny dla tkanin, by nie uszkodzić włókien.
Przykłady typowych zabrudzeń i
sposoby ich usunięcia: Atrament: Pokryj plamę lakierem do włosów i pozostaw do wyschnięcia, po czym delikatnie wyszczotkuj plamę z pomocą roztworu octu w wodzie.
Czekolada: Ostrożnie zdrap jak najwięcej zabrudzenia przy pomocy łyżki. Zwilż bezbarwną ścierkę bawełnianą w łagodnym detergencie i delikatnie wytrzyj. Jeśli plama pozostała, spróbuj wytrzeć z zastosowaniem łagodnego roztworu amoniaku. Wytrzyj suchą ścierką do sucha.
Coca-cola: Przyłóż bezbarwny ręcznik kuchenny lub bezbarwną bawełnianą ścierkę, tak, by jak najwięcej zabrudzenia wsiąknęło w nią. Jeśli plama pozostała, spróbuj wytrzeć z zastosowaniem łagodnego roztworu amoniaku, a następnie wytrzyj ścierką nawilżoną łagodnym roztworem octu w wodzie. Wytrzyj suchą ścierką do sucha.
Farba: Ostrożnie zdrap jak najwięcej zabrudzenia przy pomocy łyżki. Nasącz bezbarwną ścierkę bawełnianą łagodnym detergentem i delikatnie wytrzyj. Jeśli plama pozostała, spróbuj wytrzeć z zastosowaniem łagodnego roztworu amoniaku, a następnie wytrzyj ścierką nawilżoną łagodnym roztworem octu w wodzie, jeśli plama nie zniknęła. Wytrzyj suchą ścierką do sucha.
Guma do żucia: Umieść kostki lodu na gumie, aż stwardnieje na tyle, aby zaczęła się kruszyć. Następnie, jeśli trzeba, użyj odplamiacza, by usunąć pozostałości wosku.
Herbata: Przyłóż bezbarwny ręcznik kuchenny lub bezbarwną bawełnianą ścierkę, tak, by jak najwięcej zabrudzenia wsiąknęło w nią. Jeśli plama pozostała, spróbuj wytrzeć z zastosowaniem delikatnego roztworu octu. Wytrzyj suchą ścierką do sucha.
Kawa: Przyłóż bezbarwny ręcznik kuchenny lub bezbarwną bawełnianą ścierkę, tak, by jak najwięcej zabrudzenia wsiąknęło w nią. Jeśli plama pozostała, spróbuj wytrzeć z zastosowaniem łagodnego roztworu amoniaku. Powtarzaj, aż plama zniknie. Wytrzyj suchą ścierką do sucha.
Keczup: Delikatnie zdrap jak najwięcej zabrudzenia przy pomocy łyżki. Zwilż bezbarwną ścierkę bawełnianą łagodnym detergentem i delikatnie wytrzyj. Jeśli plama pozostała, spróbuj wytrzeć delikatnym roztworem amoniaku. Wytrzyj suchą ścierką do sucha.
Klej: Nawilż całą powierzchnię plamy bezbarwną bawełnianą ścierką zamoczoną w occie lub alkoholu. Następnie ostrożnie wytrzyj i wysusz.
Krew: Przyłóż bezbarwny ręcznik kuchenny lub bezbarwną bawełnianą ścierkę, tak, by jak najwięcej zabrudzenia wsiąknęło w nią. Rozcieńcz pozostałą plamę letnią wodą i ponownie zbierz ją ręcznikiem lub ścierką. Dodaj odrobinę letniej wody z płynem do mycia naczyń na ścierkę i delikatnie wytrzyj. Jeśli plama pozostała, spróbuj wytrzeć z zastosowaniem łagodnego roztworu amoniaku. Wytrzyj suchą ścierką do sucha. UWAGA! Jeśli krew jest świeża, użyj zimnej wody.
Lakier do paznokci: Ostrożnie zdrap jak najwięcej zabrudzenia przy pomocy łyżki. Nasącz bezbarwną ścierkę bawełnianą odrobiną zmywacza do paznokci i delikatnie wytrzyj. Jeśli plama nie zniknęła, dodaj odrobinę detergentu, ostrożnie wytrzyj, a następnie przetrzyj bezbarwną bawełnianą ścierką nasączoną łagodnym roztworem amoniaku, po czym, jeśli plama pozostała, spróbuj łagodnego roztworu octu w wodzie. Wytrzyj suchą ścierką do sucha.
Likier: Przyłóż bezbarwny ręcznik kuchenny lub bezbarwną bawełnianą ścierkę, tak, by jak najwięcej zabrudzenia wsiąknęło w nią. Jeśli plama pozostała, spróbuj wytrzeć z zastosowaniem łagodnego roztworu amoniaku. Wytrzyj suchą ścierką do sucha.
Lody: Delikatnie zdrap jak najwięcej zabrudzenia przy pomocy łyżki. Jeśli plama pozostała, spróbuj wytrzeć bezbarwną ścierką bawełnianą nawilżoną łagodnym roztworem amoniaku, a następnie wytrzyj ścierką nawilżoną łagodnym roztworem octu w wodzie, jeśli plama nie zniknęła. Wytrzyj suchą ścierką do sucha.
Mleko: Przyłóż bezbarwny ręcznik kuchenny lub bezbarwną bawełnianą ścierkę, tak, by jak najwięcej zabrudzenia wsiąknęło w nią. Nasącz bezbarwną ścierkę bawełnianą łagodnym detergentem i delikatnie wytrzyj. Jeśli plama pozostała, spróbuj wytrzeć z zastosowaniem łagodnego roztworu amoniaku. Wytrzyj suchą ścierką do sucha.
Mocz/odchody: Przyłóż bezbarwny ręcznik kuchenny lub bezbarwną bawełnianą ścierkę, tak, by jak najwięcej zabrudzenia wsiąknęło w nią, bądź ostrożnie zdrap jak najwięcej zabrudzenia przy pomocy łyżki. Następnie przepłucz roztworem wody i destylowanego octu spirytusowego (ok. 1 łyżki stołowej na 200 ml wody), po czym zetrzyj zabrudzenie, na ile jest to możliwe. Jeśli plama z moczu już zaschła, zanim została zauważona, wciąż działaj szybko i oddaj dywan do firmy specjalizującej się w czyszczeniu dywanów orientalnych. UWAGA! Nie należy używać środkуw do usuwania plam z moczu, gdyż mogą one zniszczyć wełnę.
Musztarda: Ostrożnie zdrap jak najwięcej zabrudzenia przy pomocy łyżki. Nasącz bezbarwną ścierkę bawełnianą łagodnym detergentem i delikatnie wytrzyj. Jeśli plama pozostała, spróbuj wytrzeć z zastosowaniem łagodnego roztworu amoniaku. Wytrzyj suchą ścierką do sucha.
Napoje: Przyłóż bezbarwny ręcznik kuchenny lub bezbarwną bawełnianą ścierkę, tak, by jak najwięcej zabrudzenia wsiąknęło w nią. Jeśli plama pozostała, spróbuj wytrzeć z zastosowaniem łagodnego roztworu amoniaku, a następnie wytrzyj ścierką nawilżoną łagodnym roztworem octu w wodzie, jeśli plama nie zniknęła. Wytrzyj suchą ścierką do sucha.
Olej: Ostrożnie zdrap jak najwięcej zabrudzenia przy pomocy łyżki. Nasącz bezbarwną ścierkę bawełnianą łagodnym detergentem i delikatnie wytrzyj. Wytrzyj suchą ścierką do sucha.
Pasta do butów: Ostrożnie zdrap jak najwięcej zabrudzenia przy pomocy łyżki. Nasącz bezbarwną ścierkę bawełnianą łagodnym detergentem i delikatnie wytrzyj. Jeśli plama pozostała, spróbuj wytrzeć z zastosowaniem łagodnego roztworu amoniaku, a następnie wytrzyj ścierką nawilżoną łagodnym roztworem octu w wodzie, jeśli plama nie zniknęła. Wytrzyj suchą ścierką do sucha.
Piwo: Przyłóż bezbarwny ręcznik kuchenny lub bezbarwną bawełnianą ścierkę, tak, by jak najwięcej zabrudzenia wsiąknęło w nią. Dodaj odrobinę łagodnego detergentu i delikatnie wytrzyj. Jeśli plama pozostała, spróbuj wytrzeć z zastosowaniem łagodnego roztworu octu. Wytrzyj suchą ścierką do sucha.
Przypalenia: Sprawdź jak głębokie jest wypalenie, być może będzie się dało wyciąć wypalone włosie przy pomocy nożyczek do paznokci.
Sadza: Ostrożnie wyssij zabrudzenie odkurzaczem, unikając przesuwania końcówki odkurzacza wzdłuż dywanu.
Smoła: Delikatnie zdrap jak najwięcej zabrudzenia używając łyżki. Zwilż bezbarwną bawełnianą ścierkę w łagodnym rozpuszczalniku i delikatnie wytrzyj. Powtarzaj, aż plama zniknie. Wytrzyj suchą ścierką do sucha.
Sok: Przyłóż bezbarwny ręcznik kuchenny lub bezbarwną bawełnianą ścierkę, tak, by jak najwięcej zabrudzenia wsiąknęło w nią. Jeśli plama pozostała, spróbuj wytrzeć z zastosowaniem łagodnego roztworu amoniaku, a następnie wytrzyj ścierką nawilżoną łagodnym roztworem octu w wodzie, jeśli plama nie zniknęła. Wytrzyj suchą ścierką do sucha.
Szminka: Delikatnie zdrap jak najwięcej zabrudzenia przy pomocy łyżki. Jeśli plama pozostała, spróbuj wytrzeć bezbarwną ścierką bawełnianą nasączoną delikatnym roztworem amoniaku, a następnie wytrzyj ścierką nawilżoną łagodnym roztworem octu w wodzie, jeśli plama nie zniknęła. Wytrzyj suchą ścierką do sucha.
Tłuszcz: Delikatnie zdrap jak najwięcej zabrudzenia przy pomocy łyżki. Zwilż bezbarwną ścierkę bawełnianą łagodnym detergentem i delikatnie wytrzyj. Jeśli plama pozostała, spróbuj delikatnie wytrzeć z zastosowaniem łagodnego roztworu octu w wodzie. Wytrzyj suchą ścierką do sucha.
Tłuszcz do smażenia: Delikatnie zdrap jak najwięcej zabrudzenia przy pomocy łyżki. Nasącz bezbarwną ścierkę bawełnianą łagodnym detergentem i delikatnie wytrzyj. Jeśli plama pozostała, spróbuj wytrzeć delikatnym roztworem amoniaku w wodzie. Wytrzyj suchą ścierką do sucha.
Wino: Przyłóż bezbarwny ręcznik kuchenny lub bezbarwną bawełnianą ścierkę, tak, by jak najwięcej zabrudzenia wsiąknęło w nią. Jeśli plama pozostała, spróbuj wytrzeć z zastosowaniem delikatnego roztworu octu. Wytrzyj suchą ścierką do sucha.
Wosk: Połóż bibułę lub brązową/szarą torbę papierową na plamie. Przeprasuj gorącym żelazkiem, tak by wosk wsiąknął w papier. Ważne jest, aby żelazko ciągle przesuwać, aby uniknąć wypalenia plam w dywanie.
Wosk ze świecy: Umieść kostki lodu na wosku, aż stwardnieje na tyle, aby zaczął się kruszyć. Następnie, jeśli trzeba, użyj odplamiacza, by usunąć pozostałości wosku.
Wymiociny: Delikatnie zdrap jak najwięcej zabrudzenia przy pomocy łyżki. Zwilż bezbarwną ścierkę bawełnianą łagodnym detergentem i delikatnie wytrzyj. Jeśli plama pozostała, spróbuj wytrzeć łagodnym roztworem octu w wodzie. Wytrzyj suchą ścierką do sucha.
UWAGA!
• Powyższe metody czyszczenia stosujesz na własne ryzyko. Jeśli bezpieczeństwo jest Twoim priorytetem, skontaktuj się niezwłocznie z firmą zajmującą się profesjonalnym czyszczeniem dywanów.
• Zawsze stosuj detergent odpowiedni do materiału, z którego wykonano dywan.
• Warto wpierw przetestować działanie detergentu na niewielkim fragmencie dywanu.
• Nie zapomnij wysuszyć spodu dywanu.